Review cuptor electric Bosch HBN539S5
Toate gospodinele stiu ca daca cuptorul nu coace bine, sansele de reusita a unei retete scad la 50%. Pe principiul asta am mers si eu cand am hotarat sa imi iau un cuptor electric.
Dupa cautari disperate si intrebari in stanga si in dreapta, m-am oprit asupra cuptorului electric Bosch HBN539S5. L-am achizitionat online de la Dedeman cu aproape 400 ron sub pretul practicat de alti retaileri.
Deci… coace extraordinar de bine, poti face mai multe mancaruri odata. Consumul de energie… relativ redus, nu vad o diferenta semnificativa la facturi, mai putin gaz si mai mult curent electric… cam un kw pe ora. Dar aveam zile in care mergea cuptorul de dimineata pana seara sa coc pentru sarbatori de exemplu, iar acum aceleasi lucruri le fac in cateva ore. In plus pierderile de caldura sunt minime si nu ma coc si eu in bucatarie odata cu produsele care sunt la preparat in cuptor.
Boch HBN539S5
Cuptor multifuncţional cu 8 funcţii de încălzire:
Grill cu convecţie aer,
Încălzire inferioară,
Pizza,
Încălzire superioară / inferioară,
Decongelare,
Convecţie aer 3D,
Grill – suprafaţă mică,
Incălzire rapidă.
Nu l-am folosit pt incalzire rapida si decongelare pt ca nu am avut nevoie.
Cel mai incantata sunt pentru faptul ca pot prepara toata mancarea odata .Deci consum mai putin timp si energie.
Se curata foarte usor, il am deja de aproape un an si e ca nou.
Sistem de autocurăţare catalitic integrat (perete posterior),
Suporturi tăvi detașabile pentru curățare ușoară ,
Uşa cuptorului detaşabilă,
Uşa interioară complet din sticlă care se poate demonta pentru a fi mai usor de curatat.
Usor si confotabil de folosit
Are afişaj digital cu programator electronic pentru pornire şi oprire automate,
Selector rotund pentru programare, retractabil,
Temperatură reglabilă: 50 °C – 270 °C,
Lampă rotundă aprinsa pe tot parcursul functionarii.
Ventilator pentru racire automata.
Recomand acest cuptor tuturor care vor sa aiba cozonaci frumos crescuti, placinte rumenite uniform sau pizza exact la fel cu cea de la pizzerie …. Nu ezitati sa lasati intrebarile voastre in comentarii.
Intentionez sa dezhidratez fructe.. promit sa revin cu rezultatele.
Am același model de cuptor, sunt foarte mulțumită de el, dar simt ca încă nu ii folosesc funcțiile la adevarata capacitate… De exemplu, mi-a fost teama sa coc in el mai multe preparate… Văd ca ai făcut si cartofii si prăjiturile in același timp. Ce funcție ai folosit/ce setări? Dar pentru coacerea cozonacilor? Mulțumesc!
Buna ziua Maria,
Eu coc adesea mai multe preparate. Uneori si din cele care nu au aceleasi conditii de coacere. Pun pateuri congelatecu diverse alte mancaruri precum peste, cartofi sau chiar pandispan. Am cumparat inca un gratar si in general folosesc functia de ventilatie, coacere sus si jos, la 180 grade. Mai mut preparatele intre ele, de exemplu aluatul il las intai pe raftul de jos sa se coaca apoi pentru gratinare il mut sus.
Nu am folosit inca functia de dezghet si nu imi place sa coc cu aburi ex: crema de zahar ars.
Pentru orice alte intrebari iti stau la dispozitie.
Merci pentru răspuns! De dezghețat am încercat o singura data si nu mi-a plăcut. Ramân la varianta cu dezghețat in frigider, peste noapte. Crema de zahăr ars cu aburi am făcut si iese foarte faina! Voi încerca si cum ai zis tu. Eu nu am prea folosit ventilația, ci mai mult coacere sus si jos.
Buna !
As vrea sa achizitionez acest cuptor electric , insa am o intrebare . Am vazut ca specifica curatare catalitica perete posterior …. si acum intrebarea mea este :asa sunt toate , au doar pe un perete curatarea catalitica sau doar modelul asta ? Si face daca este doar pe un perete , curata tot cuptorul?
Astept raspunsul dvs . Va multumesc !
Buna Monica,
Acesta este cuptorul meu din casa, sincer nu stiu cum sunt alte modele. Asta are doar pe peretele posterior unde se presupune ca este mai greu de curatat. Eu spal cuptorul de fiecare data cand il folosesc. Spalat este impropriu zis, pentru ca trec o laveta umeda si foarte rar si doar in cazul in care imi curge ceva pulverizez un spray cumparat din Lidl, special pentru cuptor. In acest moment cuptorul meu arata ca nou.
Curatare catalitica inseamna ca o portiune de cuptor, respectiv o placa atasata pe peretele din spate, este poroasa, fabricata dintr-un material special (un tip de ceramica) si absoarbe toata murdaria din cuptor (vapori si stropi de ulei).
Deci, DA, curata tot cuptorul, transformand murdaria in praf, care se indeparteaza usor cu laveta umeda.
Sper ca ti-am raspuns la intrebare.
Iti stau la dispozitie pentru orice alte nelamuriri.
Avantajul acestui sistem este reprezentat in primul rand de faptul ca, pentru a functiona efectiv, nu are nevoie de alte actiuni sau de timp suplimentar.
Descompunerea resturilor alimentare se realizeaza in timpul gatitului, astfel ca nu va trebui sa se apeleze la o functie suplimentara. Autocuratarea catalitica are loc asadar imediat si fara alte costuri.
Pe ce ghidaj se coace cozonacul
Buna ziua, eu coc cozonacii pe ghidajul din mijloc in general.